1. Topraklama Geçiş Direnci Ölçümü
Yapılarda ki topraklama tesisinin Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliğine uygun bir şekilde tesis edildiğine ilişkin kalibrasyonlu cihazlarımızla yaptığımız ölçümlerdir. Elektrik tesislerinde topraklamalar yönetmeliği ve İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğine göre periyodik olarak yılda 1 kez topraklama ölçümü yapılması ve rapor düzenlemelidir.

2. Kaçak Akım Koruma Rölesi Test Raporu
Yapılardaki can ve mal kaybını önlemek için özellikle de endüstriyel tesislerin yüksek güçlü panolarında onlarca hatta yüzlerce koruma elemanı bulunmaktadır. Bunların başında da yönetmeliklerde artık akım koruma düzeneği diye ifade edilen kaçak akım koruma röleleri gelmektedir. Rölelerin devreyi kesme (açma) süresi ve devreyi kesme akımını kalibrasyonlu cihazlarımızla test ederek hazırladığımız raporlardır.

3. Elektrik İç Tesisat Denetim Raporu
Yapılarda ki elektrik tesisatının Elektrik İç Tesislerin Yönetmeliğine uygun bir şekilde tesis edildiğine ilişkin yaptığımız muayenelerdir. İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğine göre periyodik olarak yılda 1 kez tesisatın uygunluğu muayene edilmesi ve rapor düzenlemesi gerekir.

4. Yıldırımdan Korunma Tesisatı (Paratoner) Denetim Raporu
Paratoner, Faraday kafesi gibi yıldırımdan korunma tesisatlarına ilişkin TS EN 62305 standardı yürürlülüktedir. Elektrik topraklama yönetmeliği ve iş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğine göre periyodik olarak yılda 1 kez tesisatın uygunluğu muayene edilmesi ve rapor düzenlemesi gerekmektedir.

5. Doğalgaz Tesisatı Topraklama Tesisi
Bina içi doğalgaz tesisat boruları üzerinde oluşan statik elektrik yaşanması muhtemelen can ve mal kayıplarına sebep olur. Bunun için her yapıda bulunan doğalgaz tesisatının varsa mevcut toprak eşpotansiyel barasına yoksa da derin topraklayıcı ile irtibatlandırılmalıdır.

Kategoriler: Genel